IMG 9807Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc.

plakat nowele

logoReinstalacja systemu 9-13 września 2019 r.

INFORMACJA

IMG 9660W dnach 4 i 11 lipca 2019r. w Mediatece Światowid odbyły się zajęcia w ramach WAKACJADY.

4 lipca miały miejsce warsztaty z robotyki Lego z TURBO KIDS z Zielonej Góry, natomiast 11 lipca odwiedziliśmy Port Lotniczy Zielona Góra - Babimost.

Oto fotorelacja z tych wydarzeń.

6

27.06.2019 w Mediatece "Światowid" w Kargowej odbyło się spotkanie Dyskusyjnych Klubów Książki z bibliotek z Trzciela i z Kargowej w ramach współpracy bibliotek w Regionie Kozła.
Celem spotkania był panel dyskusyjny z pisarką Zofią Mąkosą oraz integracja klubów. W trakcie pierwszej części spotkania trwały rozmowy z pisarką na temat jej twórczości i wydanych powieści oraz oględziny wystawy "Dawnych kartek pocztowych Gminy Kargowa".
W drugiej części wybraliśmy się na wędrówkę po miejscach opisanych w powieści Pani Zofi pt. "Wendyjska Winnica- cierpkie grona". Spacerując śladami bohaterów mogliśmy poczuć opisany w ksiażce klimat i atmosferę.
Następnie klubowiczki DKK z Zofią Mąkosą gościły na "Żukowym Rancho" w Chwalimiu, gdzie dzięki gościnności gospodarzy Pani Elżbiety i Aleksandra Żukowskich mogliśmy korzystać z uroków natury racząc się sielskim klimatem, pięknymi widokami, domową lemoniadą i pysznymi kiełbaskami z ogniska.

IMG 9652Gmina Kargowa dołączyła do grona miejsc w Polsce posiadających własny znaczek turystyczny. Znaczki turystyczne z wizerunkiem Ratusza  w Kargowej są dostępne od 10 czerwca 2019 r. w Mediatece Światowid. Cena  jednego znaczka wynosi 7 zł. Serdecznie zapraszamy.

XVIII Konkurs Muzyki Ludowej w Kopanicy.

236528 maja 2019r. o godz. 17.00 w Mediatece Światowid odbyło się spotkanie ze zbąszyńską poetką Katarzyną Kutzmann-Solarek, która zaprezentowała nam swoje tomiki poezji "Drogę do ciszy" i "Wybudzenia". Poetka w swej twórczości pisze o konieczności równowagi między ciałem - duszą - umysłem, o miłości do samego siebie , ale też o samotności, snach i  poszukiwaniu w codziennym życiu ciszy. Poezja została nam przybliżona w jakże innej formie. Autorce w spotkaniu towarzyszyli aktorzy Teatru S. Zbąszyńskiej Sceny Plastycznej.

60360059 473490000055349 4818438137669746688 nW dniach 8-15 maja 2019r. Biblioteka Publiczna w Kargowej brała udział w obchodach już XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. W związku z tym w naszej Bibliotece odbyło się bardzo dużo wydarzeń z tym związanych. 8 maja odbyło się spotkanie integracyjne Klubów Zręczne Ręce działających przy naszej Bibliotece jak i Klubu działającego w sąsiedniej gminie Bojadła. Panie wymieniały się swoimi doświadczeniami, a także prezentowały swoje prace. Po południu tego samego dnia został wyświetlony dla mieszkańców film pt. "Przywracamy pamięć" 1960 Wydarzenia Zielonogórskie. 9 maja był dniem filmowym ew naszej Mediatece. Rano gościliśmy uczniów zerówek, którzy obejrzeli bajkę, następnie film obejrzała młodzież gimnazjalna, w godzinach popołudniowych został wyświetlony film dla dzieci z całego miasta. Tego dnia odbyło się też spotkanie ze znaną polską pisarką Agatą Kołakowską.

tb

zdr

logoXX Ogólnopolski Konkurs Literacki im.Eugeniusza Paukszty "Małe Ojczyzny''

fifa

IMG 20190306 1800006 marca 2019r. miało miejsce otwarcie wystawy Pani Celiny Lis pt. "Akwarele". Zapraszamy wszystkich do obejrzenia prac artystki, wystawa jest dostępna w godzinach pracy Mediateki.