mala ksiazkaWszystkim miłośnikom książek dziecięcych i bibliotek kampania ,,Mała książka – wielki człowiek” jest z pewnością bardzo dobrze znana! W tegorocznej edycji projektu na bibliotekarzy i Małych Czytelników będzie czekać jednak wiele nowości!

Nowa edycja, nowa Wyprawka Czytelnicza

Z myślą o najmłodszych czytelnikach przygotowaliśmy zupełnie nową Wyprawkę Czytelniczą. Choć premiera dopiero w październiku, to już dziś uchylamy nieco rąbka tajemnicy – znajdziecie w niej  autorską książkę napisaną i zilustrowaną specjalnie dla naszego projektu przez wybitnych twórców, uwielbianych przez najmłodszych czytelników. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.

Nowością w tegorocznej kampanii będą również Wyprawki w wersji ukraińsko-polskiej. Mamy ogromną nadzieję, że pomogą dzieciom z Ukrainy zaprzyjaźnić się z polskimi bibliotekami i literaturą. Wspólne czytanie to przecież nie tylko wspaniała zabawa i rozwój w wielu obszarach, ale też budowanie poczucia bezpieczeństwa i przynależności do wspólnoty – rodzinnej i lokalnej.

 Jak działa projekt?

Do tegorocznej edycji projektu zgłosiło się aż 6710 bibliotek publicznych z całej Polski. Każde dziecko w wieku przedszkolnym, które odwiedzi jedną z nich, otrzyma nieodpłatnie Wyprawkę Czytelniczą oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, przedszkolak otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.

Dlaczego warto odwiedzać z dzieckiem bibliotekę?

  • • Dziecko może poznać ważne miejsce na mapie dzieciństwa – bibliotekę – i dzięki temu w pełni stać się uczestnikiem życia kulturalnego.
  • • Biblioteki oferują nie tylko bezpłatny dostęp do książek, ale też szeroką ofertę kulturalną, dzięki czemu zarówno dzieci, jak i rodzice mogą brać udział w rozmaitych zajęciach, warsztatach i wydarzeniach przygotowanych przez bibliotekarzy.
  • • Wizyty w bibliotece uczą dziecko samodzielności, podejmowania własnych wyborów i odpowiedzialności za wypożyczoną książkę.

Pamiętajcie, że miłość do czytania jest prezentem na całe życie!

***

Kampania „Mała książka – wielki człowiek” to projekt realizowany przez Instytut Książki ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

IMG 2629Narodowe Czytanie to coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą. W tym roku miało miejsce wspólne czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza – w dwusetną rocznicę pierwszej ich publikacji. Nasza biblioteka zorganizowała czytanie w środę 7 września 2022 r. na placu ratuszowym.

W akcję włączyli się: Burmistrz Jerzy Fabiś, Zastępca Burmistrza Marta Paron, Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej Arleta Augustyniak, prezes KUTW Anna Balcerak, była prezes KUTW Brygida Wróblewska, Zofia Mąkosa oraz Anna Ptak.

1211212121

logotypy

Gminne Centrum Kultury Biblioteka Publiczna im. Eugeniusza Paukszty po raz kolejny wzięła udział w konkursie „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025", otrzymaliśmy dofinansowanie w kwocie 3 981,00 zł na zakup nowości wydawniczych.

Drodzy Czytelnicy zapraszamy do składania propozycji na zakup książek.

Zadanie dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 - „Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków – Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1. w ramach NPRCz 2.0”.

2Dziś - 10 maja 2022r. -  nasza Biblioteka przeprowadziła akcję - Sprzątanie Świata. Przy współpracy ze szkołą podstawową, urzędem gminy, firmą Nestle oraz mieszkańcami posprzątaliśmy teren lasu przy drodze na kargowską Copacabanę. Bardzo dziękujemy wszystkim za udział. Dodatkowo dziękujemy firmie Nestle za zorganizowanie poczęstunku.

1Serdecznie zapraszamy na wydarzenia organizowane przez naszą bibliotekę:

10 maja 2022 Akcja sprzątania świata - zbiórka 8:30 plac ratuszowy.

12 maja 2022 Spotkanie autorskie z Joanna Jax o godz. 17:00 Mediateka.

13 maja 2022 Spotkanie z Eugeniuszem Kurzawą i promocja nowego pisma pt. " Szkice Nadodrzańskie" o godz. 17:00 Mediateka

68 kwietnia 2022r. w Mediatece Światowid odbyły się WARSZTATY PLECIONKARSKIE-WIKLINA. W zajęciach uczestniczyły panie z Klubu "Zręczne ręce", oraz mieszkanki naszej gminy.

img 20220407 162634224W czwartek 07.04.2022 r. na zaproszenie Kargowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Mediatece gościł pan Krzysztof Romankiewicz Starosta Zielonogórski z prelekcją pt. Historia Wielkanocy, której towarzyszyła prezentacja obrazów.: "Ostania Wieczerza" autorstwa Bogumiła Hodera oraz 16 grafik autorstwa Roberta M. Jurgi przedstawiające śmierć apostołów. Wystawa będzie dostępna w godzinach pracy biblioteki do 25 kwietnia. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z oryginalnymi pracami.

Zapraszamy do udziału w XXIII Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Eugeniusza Paukszty. Szczegóły z załączonym regulaminie.

Regulamin

Oświadczenie

konkurs literacki 2022

IMG 2057Dnia 4 marca w Mediatece Światowid odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych. Każdy z uczniów otrzymał Dyplom pasowania , oraz odznakę. Bardzo dziękujemy za przybycie dzieciom i Paniom.

20220209 170442W środę 9 lutego 2022 roku w Bibliotece Publicznej im. Eugeniusza Paukszty miało miejsce otwarcie wystawy Piwnicy Artystycznej działającej przy Gminnym Centrum Kultury w Kargowej. Prace tej grupy już nieraz mieliśmy okazje oglądać w naszej bibliotece, z czego jesteśmy bardzo dumni. Tematem obecnej wystawy są obrazy wykonane w technice pasteli, przedstawiające martwą naturę, architekturę oraz krajobrazy.

Dziękujemy pani Teresie Krajewskiej- Grzelce oraz panu Ludwikowi Błażejewskiemu za współprace z biblioteką, oraz prowadzenie i angażowanie grypy, dzięki czemu powstają tak wspaniałe wystawy.

Wystawa jest dostępna od 9 lutego do 4 marca 2022r. w godzinach pracy biblioteki. Serdecznie zapraszamy.